ΓΗΠΕΔΟ & ΜΠΑΛΛΑ Ένα κανονικό γήπεδο 3x3 είναι 15μ (πλάτος) x 11μ (μήκος).
Σε όλες τις κατηγορίες πρέπει να χρησιμοποιείται μπάλα 3x3
ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΟΜΑΔΑΣ 4 παίκτες (3+1 αναπληρωματικός)
Σημείωση : Ο αγώνας μπορεί να ξεκινήσει με 3 (τρεις) παίκτες στους επίσημους αγώνες FIBA 3X3
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ Μέχρι 2
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ/ΚΡΙΤΕΣ Μέχρι 3 (φύλο αγώνα, χειριστής πίνακα σκορ, χειριστής ρολογιού επίθεσης)
TIME-OUTS 1 για κάθε ομάδα και 2 τηλεοπτικά, αν υπάρχει τηλεοπτική κάλυψη, όποτε γίνει διακοπή μετά το 6:59 και ξανά όποτε γίνει διακοπή μετά το 3:59. Διάρκεια 30 ̈
ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΟΧΗ Στρίβουμε νόμισμα
Σημείωση: Η ομάδα που κερδίζει την 1η κατοχή αποφασίζει αν θα πάρει την μπάλα στην αρχή ή αν θα την αφήσει για να την πάρει σε πιθανή παράταση
ΣΚΟΡ 1 πόντος
2 πόντοι αν σκοράρουν πίσω από τη γραμμή των 6,75
ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΓΩΝΑ & ΟΡΙΟ ΣΚΟΡ 1Χ 10 λεπτά κανονική διάρκεια αγώνα
Όριο σκορ 21 πόντοι . Εφαρμόζεται στην κανονική διάρκεια αγώνα.
Σημείωση: αν δεν υπάρχει ρολόι αγώνα τότε  η διάρκεια του αγώνα και το σκορ στον «ξαφνικό θάνατο» είναι στην κρίση του διοργανωτή. Η FIBA προτείνει η διάρκεια του αγώνα να προσαρμόζεται με όριο του σκορ (10λεπτά/10 πόντοι, 15λεπτά/15πόντοι,
ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΟΙΝΗ 1 ελ. βολή χωρίς αλλαγή κατοχής
ΠΟΙΝΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΑΘΛΗΤΙΚΟ ΦΑΟΥΛ 2 ελεύθερες βολές χωρίς αλλαγή κατοχής (εκτός αν πρόκειται για το 10ο ομαδικό φάουλ και επάνω). Υπολογίζεται σαν 2 φάουλ για τους σκοπούς των ομαδικών φάουλ.
ΠΟΙΝΗ ΓΙΑ ΦΑΟΥΛ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ ΚΑΙ 2ο ΑΝΤΙΑΘΛΗΤΙΚΟ ΦΑΟΥΛ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΑΙΚΤΗ 2 ελ. βολές και κατοχή της μπάλας
Υπολογίζεται σαν 2 φάουλ για τους σκοπούς των ομαδικών φάουλ.
ΚΑΤΟΧΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ ΚΑΛΑΘΙ Κατοχή μπάλας από την άμυνα
Κάτω από το καλάθι
Η μπάλα πρέπει να βγει με ντρίμπλα ή με πάσα έξω από την γραμμή των 6.75
Η ομάδα που αμύνεται δεν επιτρέπεται να παίξει άμυνα μέσα στο ημικύκλιο κάτω από το καλάθι.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ Check ball, ανταλλαγή μπάλας πίσω από τη γραμμή
των 6,75 (στην κορυφή του γηπέδου)
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ REBOUND Η ́ΚΛΕΨΙΜΟ Η μπάλα πρέπει να βγει με ντρίμπλα ή πάσα έξω από την γραμμή των 6.75
ΜΕΤΑ ΑΠΟ JUMPBALL Κατοχή στην επίθεση
ΑΛΛΑΓΕΣ Σε περιπτώσεις «νεκρού χρόνου» πριν από το check
ball. Ο /Η αντικαταστάτης/τρια μπορεί να μπει στο γήπεδο αφού ο συμπαίκτης του βγει από την τελική γραμμή απέναντι από το καλάθι. Για τις αλλαγές δεν
απαιτείται κάποια ενέργεια από τους διαιτητές ή τη γραμματεία.
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:
* Ένας αθλητής θεωρείται ότι είναι πίσω από την γραμμή των 6.75 όταν και τα δύο πόδια του είναι πίσω από την γραμμή και δεν την πατάει
** Σε όλες τις περιπτώσεις αγώνων (ακόμη και για αυτές που δεν αναφέρονται παραπάνω), εφαρμόζονται οι επίσημοι κανονισμοί FIBA 3x3